FLOVAC je sa koriščenjem vakuumske tehnologije stručnjak na području rešavanja problema odpadnih voda na specifičnim geografskim mestima i mestima koja su geografsko osetljiva odnosno zastićena
Inženjeri globalne kompanije Flovac razumeju važnost lokalnih i projektnih problema, bilo da su to mogućnosti poplava, zemljotresa, terenske specifičnosti, briga za životnu sredinu i drugo.
Prednost kompanije je u sistemskom pristupu svakom projektu, koji uključuje učešće od koncepta do odlične efikasnosti.
Naše usluge obuhvataju: idealno rešenje vakumskog kanalizacionog sistema sa procenom vrednosti investicije, projektovanje i dimenzionisanje vakumske stanice i cevovodnog sistema, reviziju projekta, vodjenje projekta, održavanje i rad sistema, obuku osoblja pri projektovanju sistema, tehničku pomoć i konsultacije, snadbevanje sa rezervnim delovima itd.
Sistem vakuumske kanalizacije je sistem, koji za odvajanje odpadnih voda koristi diferencijaciju vazdušnog pritiska i gravitaciju. Odpadne vode se iz vakumskih šahtova kroz cevovodnu mrežu odvedu do vakumskog rezervoara u vakumskoj stanici, a od tamo se ispumpavaju do mesta ispuštanja. Otpadne vode ulaze u sistem kad se u vakuumskom šahtu otvori Flovac klipni vakumski ventil i vode usisa u vakumski cevovod. Ventil je otvoren kratko vreme, u kojem se po cevima pored odpadne vode usisa takodje vazduh, koji u cevovodu ekspandira i transportuje odpadnu vodu u smeru prema vakumskoj stanici.
Vakumski šaht (okno) prestavlja spoj izmedju klasičnog načina kanalisanja objekta i sistemom vakumske kanalizacije. Okno je napravljeno iz dva dela: u gornji čisti deo je ugradjen 90 mm (3-inch) Flovac-ov klipni vakuumski ventil sa uredjajem, donji deo je namenjen akumuliranju odpadne vode.
Kada se sakupi pribljižno 40 litara odpadne vode u donjem, septičkom delu vakumskog šahta, povećan pritisak u senzorskoj cevi aktivira kontroler koji otvori vakumski ventil. U tom trenutku se odpadna voda i vazduh usisaju u vakumski cevovod sa brzinom 4-6 m/s, pri čemu u šahtu nema ostataka plina, zato nemože doći do eksplozije. Velike brzine mešavine odpadne vode in vazduha sprečavaju taloženje u cevovodima vakuumske kanalizacije zbog čega nije potrebno njihovo čišćenje i održavanje.
Do ove tačke sistem radi potpuno pneumatski, te stoga nije potrebno nikakvo snadbevanje sa energijom.
Flovac-ova polietilenska (PE) okna (šahtovi) su podeljena na dva dela zbog higijenskim razloga. Platforma koja se nalazi izmedju, održavaču sistema prilikom intervencije na čistom delu okna preprečava da dodje u dodir sa septikom.
Flovac ventil je napravljen uglavnom od PP-H polipropilena i ima unutrašnji prečnik od 78 mm ( 3.07 “) . Predvidjen životni vek ventila je 50 godina, pri ćemu je potrebna na svakih 10 godina zamena manjih potrošnih delova.
Ventil i kontroler su dizajnirani sa namerom da se olakša rad održavača vakumske kanalizacije. Kontroler je zbog lakšeg vizualnog pogleda napravljen od providnog materijala, a kontroler se na vakumski ventil namesti jednostavno bez alata. Gornji deo vakumskog ventila se u slucaju blokade jednostavno odvije takodje bez alata.
Na vakuumski ventil je moguće instalirati senzorski modul, koji omogućava podpunu kontrulu nad radom vakumskog ventila (monitoring). Osobe koje održavaju sistem mogu lako proveriti greške, identifikuju infiltracije, analiziraju prethodnu operaciju, itd.
Cevovodna mreža vakumske kanalizacije je napravljena iz PE (polietilen) ili PVC cevi koji čine apsolutno vodonepropusni sistem. Polaže se horizontalno u profilu zupca-testere, sa minimalnom padom prema vakuumskoj stanici. Polozene su u maksimalno plitkom kanalu, što znači niske troškove izgradnje u poređenju sa gravitaciskom kanalizacijom. Svaki vertikalni zubac-skok na profilu predstavlja hidraulične gubitke i ukupan broj skokova ograničava dužinu cele mreže.
Dobro osmišljen sistem može biti dug 5 km u svakom smeru od vakuumske stanice. Važno je da su vakuumski šahtovi jednako raspoređeni tako da ima u cevovodu dovoljna količina atmosferskog vazduha za transport otpadnih voda.
Većina sistema dizajnirana je sa 3 – 5 glavnih vakuumskih linija. To omogućava ravnomerni protok i dobre performanse sistema vakuumske kanalizacije.
Vakuumska stanica je jedini deo celokupnog sistema koji traži spoljšnji izvor energije. Glavni delovi su vakuumski rezervoar, u kome se sakupljaju odpadne vode, pumpe za izbacivanje odpadne vode, vakumske pumpe, koje preko vakuumskog rezervoara naprave vakum u celom sistemu, uredjaji za merenje i električni kontrolni panel, koji omogućava potpuno automatski rad vakumske stanice. Sistemski vakuum u proseku iznosi izmedju 0,5 -0,7 bara.
Ako je potrebno, otpadne vode mogu da se prebace iz vakuumske stanice 16 km ili više do uredjaja za prečišćavanje odpadnih voda, ali treba je obratiti pažnju na pravilno projektovanje i dimenzionisanje.